Jak co roku w okresie wakacyjnym na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych materializuje się sezon dywidendowy. Co ciekawe, pomimo zeszłorocznych perturbacji…
Dwóch ze wspólników spółki akcyjnej planowało dokonać zmiany ich wzajemnego udziału w jej kapitale zakładowym, bez wpływu na pozostałe. Udział jednego miał ulec zwiększeniu, drugiego – zmniejszeniu. Osiągną to poprzez podwyższenie kapitału zakładowego i emisję nowych akcji, bez prawa ich poboru. Wspólnik, którego udział ulegnie zmniejszeniu, wystąpił do organu skarbowego z zapytaniem o skutki podatkowe, jakie go obejmą w związku z tymi zmianami.
Tematem tygodnia stała się zapowiedź próby przejęcia kontroli nad Energą przez PKN Orlen. Akcjonariusze pokazali już co sądzą o planach przejmowania jednej spółki kontrolowanej przez skarb państwa przez drugą. Ale obligacje zareagowały nieznacznie.
Jak co roku z początkiem lata na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych dobiega końca sezon dywidendowy. Po raz kolejny na rekordowo hojny gest zarządów największych spółek branży deweloperskiej mogą liczyć ich akcjonariusze.