Straż Graniczna wykonuje zadania przede wszystkim związane z ochroną granic kraju. Jej funkcjonariusze posiadają uprawnienia do kontroli ruchu drogowego i ścigania wykroczeń, głównie jeśli pozostają w związku z przekroczeniem granicy państwowej. W większości przypadków, chcąc nałożyć na kierowcę grzywnę w drodze mandatu muszą więc wzywać policjantów. W czwartek 11 maja 2022 r. pojawił się projekt nadania funkcjonariuszom Straży Granicznej szerszych uprawnień do wypisywania kierowcom mandatów.