Polskie władze już od kilku lat próbują uruchomić pakiet „Czyste powietrze”, który został jednak skrytykowany przez Komisję Europejską. W lipcu ub.r. unijny komisarz ds. środowiska Virginijus Sinkevičius powiedział: „Widzimy, że polskie władze są świadome problemu smogu. Ale tempo zmian jest zbyt wolne, nie przekłada się to na poprawę jakości powietrza”. Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka 19 sierpnia opublikował w Monitorze Polskim RP obwieszczenie ws. wykazu miast o liczbie mieszkańców większej niż 100 tysięcy, w których wartość wskaźnika średniego narażenia przekroczył w 2020 r. wartość pułapu stężenia ekspozycji. Chodzi o zanieczyszczenia powietrza smogiem, a dokładnie pyłem PM2,5.