W poniedziałek 23 grudnia 2019 r., Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zwróciło się do prezesów Regionalnych Izb Obrachunkowych o przeprowadzenie kontroli dokonanych przez jednostki samorządu terytorialnego podwyżek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.