Czy fiskus zgłosi się po podatek od odszkodowania wypłaconego z zagranicznego ubezpieczenia?

Czy fiskus zgłosi się po podatek od odszkodowania wypłaconego z zagranicznego ubezpieczenia?

[02.05.2016] Wiadomo, że dalsi krewni i znajomi, dziedziczący po zmarłym, są objęci podatkiem do spadków i darowizn. Wiadomo także, że sumy odszkodowań, wypłacanych z ubezpieczenia na wypadek śmierci, są z podatku zwolnione.

Ale co będzie, jeśli osoba niespokrewniona uzyska część kwoty odszkodowania, na dodatek wypłaconego przez zagraniczną firmę ubezpieczeniową?

Na szczęście nic się nie zmienia – podatek od spadków i darowizn nie obejmuje sum, wypłacanych jako odszkodowanie w razie śmierci osoby ubezpieczonej. I to nawet jeśli wypłata przychodzi z zagranicy, a osoba uprawniona do odszkodowania nie jest spokrewniona ze zmarłym. Potwierdziła to Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 22 kwietnia 2016 r. (sygnatura IBPB-2-1/4515-55/16/HK).

Decyduje kodeks cywilny

Ustawa o podatku od spadków i darowizn obejmuje wyłącznie przypadki uzyskania majątku lub rzeczy w ramach spadku lub darowizny. Obejmuje m.in. uzyskanie przez spadkobiercę wkładów oszczędnościowych lub jednostek funduszy inwestycyjnych, a więc aktywów finansowych.

To, co jest spadkiem, zostało zdefiniowane w Kodeksie cywilnym. Chodzi o sytuację, kiedy prawa i obowiązki majątkowe zmarłego po jego śmierci przechodzą na rzecz jednej lub kilku osób. Tak zostało zapisane w art. 922 § 1 kodeksu. Z kolei w § 2 tego artkułu znajduje się zapis, że do spadku "nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami".

Dodatkowo w KC znalazł się zapis (art. 831 § 3), że suma odszkodowania wypłacana osobom uprawnionym nie należy do spadku.

Bez podatku od spadków od odszkodowania z USA

W tej sytuacji nie ma mowy o objęciu wypłaconego po śmierci zmarłego odszkodowania podatkiem od spadków, bo to świadczenie po prostu nie jest spadkiem. I nie ma tu znaczenia, czy uprawniona jest spokrewniona ze zmarłym, ani także to, czy wypłata nastąpiła w Polsce, czy też wypłacający ubezpieczyciel ma siedzibę w innym kraju.

O interpretację wystąpiła osoba, która po śmierci ubezpieczonego otrzymała od amerykańskiego ubezpieczyciela część odszkodowania. Jak wynika z wykładni, nie musi ona obawiać się konieczności oddania części uzyskanych pieniędzy fiskusowi w ramach podatku od spadków.

Marek Siudaj

Treœści dostarcza: Tax Care

Partner Portalu Skarbiec.biz

Kancelaria Prawna Skarbiec oferuje doradztwo strategiczne dla osób zamożnych. Specjalizujemy się w tworzeniu kompleksowych strategii ochrony majątku prywatnego i firmowego oraz zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi.

Anonimizacja biznesu | Ochrona majątku | Przeniesienie majątku za granicę | Spółki za granicą | Private banking za granicą | Zarządzanie sytuacjami kryzysowymi | Zarządzanie ryzykiem nadużyć | Reprezentacja w toku kontroli celno-skarbowej | Reprezentacja przy zwrocie VAT

Kancelaria Prawna Skarbiec – pewny partner w niepewnych czasach
Oceń ten artykuł: